PFU Tomasz Szarek
www.szarekubezpieczenia.pl

Witam!

na stronie mojej firmyNEWS

04.10.2012r 

Stopy bez zmian 

Kilka słów o doniesieniach medialnych w sprawie radykalnych podwyżek cen polis............................(więcej)

NEWS

04.10.2012r 

Polisy zdrożeją?

Kilka słów o doniesieniach medialnych w sprawie radykalnych podwyżek cen polis............................(więcej)

NEWS

05.04.2012r 

Aktualne ceny skupu złota w NBP

Przedstawiamy Państwu tabelę cen skupu złota  w Narodowym Banku Polskim...................................(więcej)

NEWS

02.04.2012r 

Polecane linki

Poniżej znajdują się ciekawe linki do branżowych stron internetowych...................................................(więcej)

NEWS

01.04.2012r 

Aktualne kursy walut

Przedstawiamy Państwu aktualizowane codziennie kursy walut wg komunikatów wydawanych przez Narodowy Bank Polski............................................(więcej)

.

STOPY BEZ ZMIAN


3 października 2012 roku Rada Polityki PIeniężnej , jako organ przy NBP wydał komunikat,  pozostawiono stopy procentowe na dotychczasowym poziomie
(link:  http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2012/rpp_2012_10_03.html )

Aktualne stawki stóp procentowych wynoszą:
      
 * stopa referencyjna 4,75% w skali rocznej;
 * stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
 * stopa depozytowa 3,25% w skali rocznej;
 * stopa redyskonta weksli 5,00% w skali rocznej;

Pełny komunikat związany z posiedzeniem Rady dostępny jest tutaj:
http://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/files/rpp_2012_10_03.pdf

Decyzja rady w gronie wielu ekonomistów wywołała falę krytyki, gdyż uzasadnienie, które podano jest takim, po którym można było by się spodziewać obniżki.
W ocenie ekonomistów, decyzja wpłynie nie korzystnie min. na inwestycje, które będą dalej spadać w znacznym tempie (przez utrudniony dostęp do kredytu i tym samym nowych inwestycji).

Również w ocenie znacznej ilosci analiryków, pozostawienie stóp wpłynie nie korzystnie, zwłaszcza w okresie zimowym, co spowoduje wychamowanie w gospodarce.

Wg. portalu www.nbportal.pl członkowie Rady dzielą się na dwie grupy (ze względów poglądów ekonomicznych):

• „jastrzębie” to ekonomiści, którzy uważają, że narzędziami polityki pieniężnej nie daje się na dłuższy czas wpływać na koniunkturę gospodarczą. Ich zdaniem, przedsiębiorstwa są w stanie dostosować się bez większych strat do polityki wysokich stóp procentowych, a jedyną pomocą banku centralnego dla gospodarki powinno być dążenie do niskiej inflacji. „Jastrzębie” opowiadają się za zwalczaniem nadmiernej inflacji nawet wtedy, kiedy koniunktura jest słaba;
• „gołębie” to ekonomiści, którzy uważają , że obowiązkiem banku centralnego jest nie tylko zwalczanie inflacji zawsze i za każdą cenę, ale również analizowanie koniunktury gospodarczej i odstępowanie od nadmiernie twardej linii wówczas, gdy koniunktura jest słaba a bezrobocie wysokie. „Gołębie” są więc skłonne śmielej obniżać stopy procentowe wówczas, gdy bezrobocie jest wysokie.


Mając jednak na względzie podjętą decyzję, możemy stwierdzić ze śmiałością, że Członkowie Rady przed wspomnianą zimą pragną pozostać ,,jastrzębiami" a decyzje przez nich podjęte można potraktować jako polowanie wspomnianych ,,gołębi" na wyczerpane przez zimą ,,gołębie", którymi są zwłaszcza uczestnicy MŚP....© 2012 www.szarekubezpieczenia.pl, Design by: Sunlight webdesignedit: by z@chur